IDY - INTERNATIONAL DAY OF YOGA - 21st June

Jogos praktikos sveikatai ir gerovei

 

       Plačiai praktikuojamos jogos sadhanos yra: Jama, Nijama, Asana, Pranajama, Pratjahara, Dharana, Dhjana, Samadhibandhos ir mudros, šatkarmos, Juktahara, Mantra-džapa, Jukta-karma ir kitos.

       Jama – tai susilaikymas nuo į neišmanymą vedančių veiksmų. Nijama – tai proto ir kūno švaros principų laikymasis. Šios dvi praktikos sudaro kitų jogos praktikų pamatą. Asanos suteikia proto ir kūno stabilumą, „kuryat-tad-asanam-sthairyam“. Asanų esmė yra psicho-fizinių kūno padėčių sąmoningas išlaikymas ilgą laiko tarpą.

   Pranajamą sudaro sąmoningas kvėpavimo stebėjimas ir valingas kvėpavimo procesų reguliavimas. Pranajama leidžia suprasti kaip veikia mūsų protas ir padeda jį kontroliuoti. Pradiniuose žingsniuose žmogus, praktikuojantis pranajamą, sąmoningai stebi įkvėpimą ir iškvėpimą (svasa-prasvasa) pro nosį ar burną, atkreipia dėmesį į jų tėkmę ir paskirtis. Vėliau ši praktika pereina į reguliuojamą, kontroliuojamą ir stebimą įkvėpimą (svasa), pripildantį viso kūno ertmę (puraka), oro sulaikymą (kumbakha) ir ertmės nuo oro atlaisvinimą (rečaka) per sąmoningą iškvėpimą (prasvasa).

      Pratjahara – tai sąmonės atitraukimo procesas nuo juslių, susietų su išoriniais objektais. Dharana – tai kūno ir proto dėmesio sutelkimas, kuris paprastai suprantamas kaip koncentracija. Dhjana (meditacija) – tai ilgalaikė kūno ir proto koncentracija, vedanti į Samadhi – susiliejimą su objektu.

      Bandhos ir mudros – tai praktikos, susietos su Pranajama. Jos suprantamos kaip aukštesnio lygmens jogos praktikos, kurių esmę sudaro fiziniai gestai kartu su kvėpavimo kontrole. Ilgainiui praktikuojant, išsivysto proto kontrolė, nutiesianti kelią aukštesniems jogos pasiekimams. Vis dėlto, dhjanos praktika, galinti suteikti savirealizaciją ir vedanti į transcendenciją, yra laikoma esmine jogos sadhana.

      Šatkarmos – tai organizmo valymo ir detoksikavimo procedūros, padedančios natūraliomis priemonėmis išvalyti organizmą nuo susikaupusių toksinų.

        Juktahara – tai tinkamo sveikam gyvenimui maisto ruoša ir valgymo įpročių formavimas.

To top